Skip to content

239 Elmer St

Trenton, NJ 08611

Built 1872

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 2, 2021

Property Information

Block15701
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
15%
Improvement Value:$51,700
85%
Total Assessment$60,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,527+4.2%
2024$3,385+0.3%
2023$3,376+0.3%
2022$3,365+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,880DeedBook 6455, Page 1183Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5126, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1872