Skip to content

426 Genesee St

Trenton, NJ 08611

Built 1891

Last Sale Price
$51,500
Last Sale Date
Sep 4, 1986

Property Information

Block18802
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
21%
Improvement Value:$31,100
79%
Total Assessment$39,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,274+4.2%
2024$2,182+0.3%
2023$2,177+0.3%
2022$2,170+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 2356, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1891