Skip to content

1000 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Feb 26, 1985

Property Information

Block16705
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,025
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
20%
Improvement Value:$135,200
80%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,757+4.2%
2024$9,364+0.3%
2023$9,340+0.3%
2022$9,310+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 2282, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1950