Skip to content

404 Adeline St

Trenton, NJ 08611

Built 1916

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Oct 25, 2011

Property Information

Block17803
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
13%
Improvement Value:$55,200
87%
Total Assessment$63,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,695+4.2%
2024$3,546+0.3%
2023$3,537+0.3%
2022$3,526+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 6127, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1916