Skip to content

447 Home Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1927

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 26, 2005

Property Information

Block18302
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
19%
Improvement Value:$35,400
81%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,541+4.2%
2024$2,438+0.3%
2023$2,432+0.3%
2022$2,424+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5087, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1927