Skip to content

932 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1862

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block11803
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,600
13%
Improvement Value:$42,800
87%
Total Assessment$49,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,866+4.2%
2024$2,750+0.3%
2023$2,743+0.3%
2022$2,734+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,924DeedBook 6589, Page 1389Recorded5/1/2025

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,924DeedBook 6576, Page 466Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6350, Page 1285Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6300, Page 548Recorded9/15/2017

Property Built

Built

Year Built: 1862