Skip to content

156 Jersey St

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block18408
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
20%
Improvement Value:$34,600
80%
Total Assessment$43,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,500+4.2%
2024$2,399+0.3%
2023$2,393+0.3%
2022$2,386+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
Sq Ft1,650DeedBook 6506, Page 46Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,650DeedBook 6502, Page 417Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5696, Page 43

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook 2746, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1897