Skip to content

721 Beatty St

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block18408
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
21%
Improvement Value:$24,500
79%
Total Assessment$31,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,804+4.2%
2024$1,731+0.3%
2023$1,727+0.3%
2022$1,721+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,458DeedBook 6448, Page 208Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3542, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1897