Skip to content

127 Barnt Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
May 9, 2011

Property Information

Block18503
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,900
17%
Improvement Value:$48,300
83%
Total Assessment$58,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,376+4.2%
2024$3,240+0.3%
2023$3,232+0.3%
2022$3,221+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 6106, Page 548

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5406, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 4799, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1920