Skip to content

1858 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block18503
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
15%
Improvement Value:$49,400
85%
Total Assessment$58,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,365+4.2%
2024$3,229+0.3%
2023$3,221+0.3%
2022$3,210+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft1,358DeedBook 6392, Page 712Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 4510, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1920