Skip to content

1862 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block18503
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
19%
Improvement Value:$35,600
81%
Total Assessment$44,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,558+4.2%
2024$2,455+0.3%
2023$2,449+0.3%
2022$2,441+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6257, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1920