Skip to content

163 Barnt Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block18503
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
17%
Improvement Value:$43,600
83%
Total Assessment$52,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,046+4.2%
2024$2,923+0.3%
2023$2,915+0.3%
2022$2,906+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 4269, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1920