Skip to content

816 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block20103
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,343
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
34%
Improvement Value:$43,100
66%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,805+4.2%
2024$3,652+0.3%
2023$3,643+0.3%
2022$3,631+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft1,343DeedBook 6344, Page 1013Recorded10/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4805, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1920