Skip to content

418 Genesee St

Trenton, NJ 08611

Built 1884

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block18802
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
17%
Improvement Value:$45,200
83%
Total Assessment$54,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,144+4.2%
2024$3,017+0.3%
2023$3,010+0.3%
2022$3,000+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,708DeedBook 6524, Page 1124Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5765, Page 159

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5233, Page 249

Property Sale

Sale
$76,600
DeedBook 4516, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1884