Skip to content

1121 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 26, 2011

Property Information

Block19001
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S 1775 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,879
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
33%
Improvement Value:$81,600
67%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+4.2%
2024$6,781+0.3%
2023$6,764+0.3%
2022$6,742+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6104, Page 568

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4956, Page 236

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950