Skip to content

1018 Division St

Trenton, NJ 08611

Built 1895

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block19101
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
19%
Improvement Value:$37,800
81%
Total Assessment$46,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,703+4.2%
2024$2,594+0.3%
2023$2,588+0.3%
2022$2,579+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,372DeedBook 6391, Page 266Recorded12/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1895