Skip to content

1218-1220 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 30, 2006

Property Information

Block19203
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,927
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
30%
Improvement Value:$185,200
70%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,442+4.2%
2024$14,819+0.3%
2023$14,782+0.3%
2022$14,734+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 5505, Page 129

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4262, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1950