Skip to content

1007 Anderson St

Trenton, NJ 08611

Built 1852

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block19203
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,300
21%
Improvement Value:$34,300
79%
Total Assessment$43,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,529+4.2%
2024$2,427+0.3%
2023$2,421+0.3%
2022$2,413+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6367, Page 1375Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 2905, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1852