Skip to content

1242 S Clinton AveTrenton, NJ 08611

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2021

Property Information

Block19203
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description3SB 3136 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,453
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
25%
Improvement Value:$136,000
75%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,517+4.2%
2024$10,093+0.3%
2023$10,068+0.3%
2022$10,035+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5472, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1915