Skip to content

334 Hewitt St

Trenton, NJ 08611

Built 1907

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jun 22, 2011

Property Information

Block19601
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
21%
Improvement Value:$34,800
79%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,541+4.2%
2024$2,438+0.3%
2023$2,432+0.3%
2022$2,424+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6112, Page 236

Property Sale

Sale
$22,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907