Skip to content

318 Hewitt St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$145,777
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block19601
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
15%
Improvement Value:$59,000
85%
Total Assessment$69,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,032+4.2%
2024$3,869+0.3%
2023$3,859+0.3%
2022$3,847+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,777
Sq Ft2,080DeedBook 6432, Page 1159Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$96,500

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 6279, Page 1241Recorded3/21/2017

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 5765, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1900