Skip to content

318 Dayton St

Trenton, NJ 08610

Built 1923

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block19705
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
16%
Improvement Value:$44,500
84%
Total Assessment$53,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,080+4.2%
2024$2,956+0.3%
2023$2,949+0.3%
2022$2,939+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 6147, Page 1345

Property Built

Built

Year Built: 1923