Skip to content

614 Deklyn Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Apr 4, 1996

Property Information

Block20002
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,300
14%
Improvement Value:$55,200
86%
Total Assessment$64,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,742+4.2%
2024$3,591+0.3%
2023$3,582+0.3%
2022$3,570+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3062, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1926