Skip to content

610 Deklyn Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block20002
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,231
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,500
13%
Improvement Value:$61,700
87%
Total Assessment$71,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+4.2%
2024$3,964+0.3%
2023$3,954+0.3%
2022$3,941+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,231DeedBook 6574, Page 1725Recorded11/18/2024

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook 6011, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1940