Skip to content

107 Dayton St

Trenton, NJ 08610

Built 1902

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Oct 16, 2009

Property Information

Block20002
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
18%
Improvement Value:$39,100
82%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761+4.2%
2024$2,650+0.3%
2023$2,643+0.3%
2022$2,635+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 6022, Page 678

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5132, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1902