Skip to content

317 Virginia Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1901

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block20002
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage852
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
22%
Improvement Value:$32,700
78%
Total Assessment$41,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,425+4.2%
2024$2,327+0.3%
2023$2,321+0.3%
2022$2,314+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6339, Page 714

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1901