Skip to content

18 Dresden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block20004
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
19%
Improvement Value:$38,400
81%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,750+4.2%
2024$2,639+0.3%
2023$2,632+0.3%
2022$2,624+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$67,500
Sq Ft1,344DeedBook 6468, Page 217Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5475, Page 100

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4321, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1910