Skip to content

16 Dresden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block20004
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage994
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
18%
Improvement Value:$41,000
82%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,901+4.2%
2024$2,784+0.3%
2023$2,777+0.3%
2022$2,768+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft994DeedBook 6390, Page 174Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 6116, Page 948

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5984, Page 930

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5053, Page 191

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4642, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1910