Skip to content

822 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1904

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Jun 6, 2018

Property Information

Block20103
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
46%
Improvement Value:$23,500
54%
Total Assessment$43,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,512+4.2%
2024$2,411+0.3%
2023$2,404+0.3%
2022$2,397+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 6330, Page 1Recorded6/11/2018

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4749, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1904