Skip to content

820 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1904

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block20103
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
26%
Improvement Value:$58,400
74%
Total Assessment$78,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,565+4.2%
2024$4,381-16.9%
2023$5,275+95.7%
2022$2,696+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft832DeedBook 6445, Page 620Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5280, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1904