Skip to content

947 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Oct 7, 1994

Property Information

Block20106
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
22%
Improvement Value:$76,100
78%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,389+4.4%
2024$5,161+0.3%
2023$5,148+0.3%
2022$5,130+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2867, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1925