Skip to content

917 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block20106
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
27%
Improvement Value:$54,800
73%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,374+4.2%
2024$4,198+0.3%
2023$4,187+0.3%
2022$4,173+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,750DeedBook 6426, Page 1196Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6133, Page 562

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3629, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1926