Skip to content

941 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1890

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block20106
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
21%
Improvement Value:$80,000
79%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,911+85.3%
2024$3,190+8.8%
2023$2,932+0.4%
2022$2,922+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,000
Sq Ft1,130DeedBook 6491, Page 1099Recorded7/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1890