Skip to content

1268 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block20108
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
18%
Improvement Value:$79,000
82%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,610+4.2%
2024$5,383+0.3%
2023$5,370+0.3%
2022$5,352+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5621, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1920