Skip to content

1264 S Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 23, 2004

Property Information

Block20108
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,086
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
16%
Improvement Value:$85,400
84%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+4.2%
2024$5,678+0.3%
2023$5,664+0.3%
2022$5,646+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4961, Page 13

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925