Skip to content

1272 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block20108
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
25%
Improvement Value:$49,800
75%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,852+4.2%
2024$3,696+0.3%
2023$3,687+0.3%
2022$3,675+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5130, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1947