Skip to content

1109 Dayton St

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block20309
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
32%
Improvement Value:$43,000
68%
Total Assessment$63,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,672+4.2%
2024$3,524+0.3%
2023$3,515+0.3%
2022$3,504+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 6243, Page 226Recorded3/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920