Skip to content

1701 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block20410
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2S 2850 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,538
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
21%
Improvement Value:$145,000
79%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,645+4.2%
2024$10,215+0.3%
2023$10,190+0.3%
2022$10,157+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft3,538DeedBook 6550, Page 530Recorded3/1/2024

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6044, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1950