Skip to content

1723 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2004

Property Information

Block20410
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
30%
Improvement Value:$39,400
70%
Total Assessment$56,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,260+4.2%
2024$3,129+0.3%
2023$3,121+0.3%
2022$3,111+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905