Skip to content

1709 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$2,500
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block20410
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage544
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
53%
Improvement Value:$14,700
47%
Total Assessment$31,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,810+4.2%
2024$1,737+0.3%
2023$1,733+0.3%
2022$1,727+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 3861, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1920