Skip to content

1300 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block20415
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionM1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,655
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
39%
Improvement Value:$142,400
61%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+4.2%
2024$13,005+0.3%
2023$12,972+0.3%
2022$12,930+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$495,000
Sq Ft2,655DeedBook 6507, Page 1316Recorded11/23/2022

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950