Skip to content

800 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Mar 14, 2007

Property Information

Block16601
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
18%
Improvement Value:$107,600
82%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,611+4.2%
2024$7,304+0.3%
2023$7,286+0.3%
2022$7,262+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 5600, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1950