Skip to content

293 Ashmore Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 3, 2011

Property Information

Block20603
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB 5160 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,856
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
23%
Improvement Value:$185,800
77%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,998+4.2%
2024$13,433+0.3%
2023$13,399+0.3%
2022$13,356+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950