Skip to content

727 William St

Trenton, NJ 08610

Built 1901

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block21002
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,159
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
37%
Improvement Value:$36,100
63%
Total Assessment$57,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,347+4.2%
2024$3,212+0.3%
2023$3,204+0.3%
2022$3,194+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,159DeedBook 6298, Page 1480Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2353, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1901