Skip to content

1841 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2013

Property Information

Block21005
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
28%
Improvement Value:$44,200
72%
Total Assessment$61,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,562+4.2%
2024$3,418+0.3%
2023$3,410+0.3%
2022$3,398+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5166, Page 120

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3796, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1926