Skip to content

1502 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block21012
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
14%
Improvement Value:$109,500
86%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+4.2%
2024$7,092+0.3%
2023$7,075+0.3%
2022$7,052+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000

From:

To:

DeedBook 6306, Page 1037Recorded11/9/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2747, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1920