Skip to content

1520 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2023

Property Information

Block21012
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,700
18%
Improvement Value:$82,900
82%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,894+4.2%
2024$5,656+0.3%
2023$5,642+0.3%
2022$5,624+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 6078, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1914