Skip to content

1508 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
Aug 19, 1996

Property Information

Block21012
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
20%
Improvement Value:$68,000
80%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,954+4.2%
2024$4,754+0.3%
2023$4,742+0.3%
2022$4,727+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910