Skip to content

1146 Franklin St

Trenton, NJ 08610

Built 1912

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block21104
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
25%
Improvement Value:$55,700
75%
Total Assessment$74,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,293+4.2%
2024$4,120+0.3%
2023$4,109+0.3%
2022$4,096+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 6353, Page 1508

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 6353, Page 1508Recorded1/3/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6059, Page 682

Property Sale

Sale
$47,700
DeedBook 3994, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1912