Skip to content

128 William St

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$84,500
Last Sale Date
Jun 13, 2007

Property Information

Block19501
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
20%
Improvement Value:$36,800
80%
Total Assessment$45,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,663+4.2%
2024$2,555+0.3%
2023$2,549+0.3%
2022$2,541+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 5680, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1910